7/24 Acil Hat : 112

 • Telefon:

  +90 (533) 926 82 38
 • ACIBADEM Hastanesi

  M. Kemal Paşa Bulv. No:1 Kayseri
TÜP BEBEKTE TRANSFER SONRASI 10 ALTIN ÖNERİ

TÜP BEBEKTE TRANSFER SONRASI 10 ALTIN ÖNERİ

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmak için embriyo trasnferi sonrası yapılması gerekenleri özetledi. Doç. Dr. Gökalp Öner bu önerilerin doğru uygulanması Tüp bebekte gebelik şansını artturmaktadır.

 1. Stresten Uzak durun: Özellikle tüp bebekte embriyo transferi sonrası stres nedenlerini hayatınızdan bir süreliğine çıkarın ve hayatı normal akışına bırakın eğer stres kaygılara dönüşür ve bu da hayatınızı olumsuz etkilerse tüp bebekte embriyonun tutunması olumsuz etkilenir. Tüp bebek sürecinde pozitif düşünen ve kendisini olumlu motive eden hastalarımızın sonucu da genellikle pozitif olmakatadır. O yüzden stresten uzak duralım ve olumlu düşünelim.

 2. Tüp bebek ilaçlarını düzgün kullanalım: Transfer sonrası doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmak çok önemli özellikle taze veya dondurulmuş embriyo transferlerinde ilaç kullanım şekilleri ve tarifleri kişiye özel olur ve rahimin hazırlanması ve transfer sonrası rahmin bebeği tutması için ilaçların zamanında ve doğru kullanılması gerekir.

 3. Bol Su İçelim: Özellikle transfer sonrası en az 2 litre su içilmesi önerilmektedir bu şekilde vücuttaki emnrıyonun tutunmasına engel olabilecek toksin maddeler atılır.

 4. Mutlak yatak istirahati yapmayalım. Özellikle yeni yapılmış bir çalışmada tüp bebek transferi sonrası yatak istirahati yapan hastalarda yapmayan hastalara göre gebelik oranları daha az bukunmuştur. Bu yüzden transfer sonrası hastaların aktivite kısltması önerilmemektedir. Sadece ağır iş ve çiftlerin ilişkiye girmeleri ilk 2 hafta önerilmemektedir.

 5. Sigara ve Alkolden uzak duralım. Sigara içilmesi veya alkol kullanılması tüp bebekte transfer sonrasında gebeliğin oluşumuna negatif etkisi bulunmuştur.

 6. Kafein alınmamalı: Günde 1 bardaktan fazla kahve içilmesi ve 5 den fazla çay içilmesi önerilmemektedir. Kafeinli gazlı içecek kullanılmasıda gebelik oluşumuna olumsuz etkisi vardır.

 7. Akdeniz usulü beslenme: Transfer aşamasından sonra önerilen beslenme akdeniz usulü beslenmedir. Bu beslenmede daha çok zeytinyağlılar, brokoli, ıspanak, yeşil mercimek ve yeşil fasülye, günde 1 avuç fındık badem veya ceviz ile haftada 2 gün balık tüketimi önerilmektedir.

 8. D vitamini ve folik asit kullanımı: Özellikle son yıllarda yapılmış çalışmalarda d vitaminin tüp bebekte embriyonun tutunmasına pozitif etkisi olduğundan folik asitinde embriyonun organ gelişiminde etkin olduğundan dolayı multivitamin kullanımı önerilmektedir.

 9. Sıcaktan uzak duralım: Özellikle sıcak hamam, sauna veya karına konan sıcak su torbasının embriyonun tutunmasını olumsuz etkilemektedir. Transfer günü sıcak duş alınması da önerilmemektedir.

 10. Transfer sonrası her türlü problemde doktorunuza haber verin: Embriyo transfer işleminden sonraki günler içerisinde mide bulantısı kusma,ciddi karın ağrısı,nefes almada güçlük,idrar çıkışında azalma ve kanama gibi şikayetleriniz olursa doktorunuza mutlaka haber verin.