7/24 Acil Hat : 112

  • Telefon:

    +90 (533) 926 82 38
  • ACIBADEM Hastanesi

    M. Kemal Paa Bulv. No:1 Kayseri
Ksrlk Nedir?

Ksrlk Nedir?

 

Ksrlk Nedir

Ksrlk (infertilite) çiftlerin düzenli korunmasz ilikiye girmelerine ramen 1 yl içinde gebelik gerçeklememesi olarak tanmlanr. Bu süre ya daha genç olan çiftlerde daha uzun olabilir.Kadnlarda ya 35’in üzerinde ise ve muayene geçmiinde ksrlkla ilgili bulgular varsa aratrmaya vakit kaybetmeden 6 ay içinde balanmaldr.

Her 100 çiftten 15-20’sinde görülen ksrlk (infertilite) ya ilerledikçe daha sk görülür. nfertilite, üreme sistemi ile ilgili bir salk sorunudur. Tek bir sebebe bal olabildii gibi; birkaç faktörün kombinasyonu ile de gerçekleebilir.

nfertilitenin üstesinden gelebilmek için güvenli ve etkili birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Bu tedaviler çiftlerin bebek sahibi olma ansn artryor.

Ksrln nedeni, kadna (% 50) veya erkee (% 50) ait olabilecei gibi yüzde 10-15’lik hasta grubunda tüm aratrmalara ramen hala bir neden bulunamyor.


Ksrlk Nedenleri

Genelde düzenli olarak haftada 2-3 kez birlikte olan her 100 çiften 85’i bir yl içinde gebe kalmakta ve kalan 15 çiftin büyük çounluu da ikinci ylda tedaviye gereksinim duymadan gebe kalabilmektedir.

Ancak kadnlar yalarnn ilerlemesi ile birlikte dourganlk anslarn ciddi olarak kaybederler. Bu azal 35 yalarna kadar çok belirgin olmasa da özellikle 38 yandan itibaren hzla kendini belli ederve 40’l yalara gelindiinde ise %75’e varan fertilite kayplar gözlenmektedir.

Bu açdan 35 yan geçmi ve 6 ayn üzerinde ksrlk problemi olan kadnlarn jinekolojik deerlendirmeleri geciktirilmeksizin yaplmaldr. Erkeklerde yan fertiliteye etkisi kadnlarda olduu kadar belirgin deildir.

nfertilite (ksrlk) nedenleri genel olarak erkek ve kadnlar arasnda %50-%50 paylalmtr.

 


Erkee Bal Ksrlk

Pek çok faktör zayf dölleme yetisine sebep olabilir. En çok rastlanan erkek ksrl sebepleri anormal sperm üretimi, fonksiyonu ve sperm morfolojisinde bozukluktur. Genel yaam tarz bu faktörleri etkileyebilir.

Erkeklerde infertilite (ksrlk) sebepleri unlardr:

·         Sperm saysnn ve hareketinin azalmas

·         Spermin yapsal problemleri

·         Menide hiç sperm hücresinin olmamas (Azospermi)


Kadna Bal Ksrlk

Kadnlarda görülen infertilitede en sk rastlanan sebepler arasnda tüp tkankl, endometriozis (çikolata kisti), yumurtlama bozukluklar, polikistik over sendromu, erken menopoz gibi nedenler bulunuyor.

Kadnlarda ksrlk nedenleri:

·         Tüplerde tahribat veya tkanklk

·         Düzensiz adet döngüsü

·         Azalm yumurtalk rezervi

·         Endometriozis (Çikolata Kisti)