7/24 Acil Hat : 112

  • Telefon:

    +90 (533) 926 82 38
  • ACIBADEM Hastanesi

    M. Kemal Paa Bulv. No:1 Kayseri
TP BEBEKTE BESLENME

TP BEBEKTE BESLENME

AKDENZ USULÜ BESLENME TÜP BEBEK BAARISINI ARTTIRIYOR

Kadn Doum ve Tüp bebek uzman Doç. Dr. Gökalp Öner tüp bebek planlayan hastalara beslenme önerilerinde bulundu. Özellikle son yllarda yaplan çalmalarda beslenmenin gebelik oluumunda önemini vurgulayan Doç. Dr. Gökalp Öner Akdeniz usulü beslenmenin tüp bebekte gebelik baarsn arttrdn belirtti.

2018 ylnda yaplm çalmann sonuçlarna göre Akdeniz usulü beslenme tüp bebek baarsn arttryor ve Avrupa üreme tbb dernei de son saysnda tüm tüp bebek doktorlarna Akdeniz usulü beslenmeyi öneriyor.

Yaplm çalmada tüp bebek tedavisinden 6 ay önce Akdeniz usulü beslenme yapan kadnlarn tüp bebekle gebelik elde etme baarsn % 65-68 arttrmaktadr. Akdeniz usulü beslenmede balk, sebze, meyve, baklagiller ve zeytinya içermektedir. Yunanistan’da 244 ilk tüp bebek tedavisi yaplacak olan kadnda yaplm çalmada Akdeniz usulü beslenme yapan kadnlarda tüp bebekle gebelik elde etme baars daha yüksek bulunurken daha ilginci salkl doum sonuçlar da Akdeniz usulü beslenen kadnlarda daha yüksek bulundu.

Akdeniz usulü beslenmede sklkla domates, brokoli, lahana, spanak, soan, havuç, Brüksel lahanas, salatal içeren sebze, elma, muz, portakal, çilek, armut, üzüm, hurma, incir, kavun ve eftaliyi içeren meyveler, fndk, badem, ceviz, fasulye, bezelye, mercimek, bakliyat, yer fst, nohut, patates, yulaf, pirinç, çavdar, arpa, msr, buday, kepekli veya tam tahll ekmek ve makarna, ve balklardan somon, sardalya, alabalk, ton bal, uskumru, karides, istiridye, yengeç ve midye önerilmektedir. Ayrca tavuk, hindi, ördek, yumurta, peynir, yourt, sarmsak, fesleen, nane, biberiye, adaçay, hindistan cevizi, tarçn, biber, avokado, önerilmektedir. Zeytinya her öün salatayla birlikte alnmas gereken Akdeniz usulü diyetin en önemli parçasdr.

Akdeniz usulü diyette kaçnlmas gereken besinler ekerli patalar kremalar, gazl içecekler, ilenmi krmz et, rafine yalar, margarin ve ekmek olarak sralanmtr.

Tüp bebek baarsn belirleyen en önemli faktör transfer edilecek embriyonun kalitesidir. Embriyonun kalitesini belirleyecek en önemli faktörler ise yumurtann ve spermin kalitesidir. Yumurtann kalitesini etkileyen faktörler arasnda beslenmenin yeri de önemlidir. Özellikle Akdeniz usulü beslenme 6 ay sonra yumurta kalitesini arttrmaktadr.Makale çerik Bölümü