7/24 Acil Hat : 112

  • Telefon:

    +90 (533) 926 82 38
  • ACIBADEM Hastanesi

    M. Kemal Paa Bulv. No:1 Kayseri
Embriyolarn Dondurulmas

Embriyolarn Dondurulmas

EMBRYOLAR NEDEN DONDURULUR

Tüp bebek uygulamasnda, transfer sonras kalan iyi kalitedeki embriyolar dondurularak saklanabilmektedir. Taze uygulamada gebelik elde edilemez ise veya tekrar yeni bir gebelik istendiinde, dondurularak saklanan embriyolar çözülerek transfer edilebilir. Bunun dnda, baz riskli durumlarda gelien tüm embriyolarn zorunlu olarak dondurulmas gerekebilir. Özellikle yumurta geliimi için verilen hormon ilaçlarna bal olarak kadnda yumurtalklarn ar uyarlmas (OHSS sendromu) durumunda transfer yaplmadan tüm embriyolar dondurularak uygun baka bir zamanda çözülerek transfer yaplabilmektedir.

OHSS nedir ve nasl önlenir?

OHSS Sendromunun ar eklinde hasta için ciddi komplikasyonlar olabileceinden son yllarda bu riskin olduu vakalarda tüm embriyolarn dondurulmas önerilmektedir.

Kayseri de tüp bebek uygulamalarmzda bu strateji benimsenmi olup  ar yumurta geliimi durumunda risklerin ortadan kaldrlabilmesi için tüm embriyolar dondurulabilir. Riskin geçtii 1 veya 2 ay sonraki dönemde dondurulmu embriyolarnz çözülerek transfer edilebilir. Blastokist döneminde dondurulup çözülen embriyolarn baar oran taze embriyo transferleri kadar yüksek olduundan baar ans etkilenmemektedir. Rahim içi dokusunun (endometrium), embriyonun tutunmas için yeterli kalnlkta olmamas, transferi öncesi rahim içinde büyük polip, ar sv toplanmas veya tüplerde sv izlenmesi durumlarnda da embriyolarn tümü dondurularak saklanp bahsedilen patolojiler düzeltildikten sonra transfer planlanr.

Dondurulmu embriyolarla elde edilen gebelik oranlarnn taze uygulamadan fark yoktur. Dondurulmu embriyolarn saklama süresi yasalar ile 5 yl olarak snrlandrlmtr.